Cała flota ciężarówek przechodzi na HVO100
Austriacka poczta zdecydowała się na bardzo ekologiczny ruch. Wszystkie należące do niej ciężarówki przeszły ze zwykłego diesla na przyjazne dla środowiska HVO100. Emisja gazów cieplarnianych jest w przypadku tego paliwa mniejsza nawet o 90%.
HVO100 to najnowsza generacja biodiesla. Surowiec jest wytwarzany z odpadów tłuszczowych oraz olejów roślinnych. Bardzo często do jego produkcji wykorzystuje się odpady gastronomiczne, np. zużyty olej po frytkach. Więcej o tym paliwie pisaliśmy w tym artykule.
Ciężarówki należące do austriackiej poczty nie wymagały żadnych mechanicznych zmian, aby móc zacząć tankować HVO100. Są to zwykłe diesle, które jeździły wcześniej na tradycyjnym oleju napędowym. Jest to jedna z zalet surowca – praktycznie wszystkie pojazdy ciężkie spełniające normę Euro 5 lub Euro 6 mogą zacząć tankować ekologicznego diesla bez żadnych wcześniejszych modyfikacji.
Austria to jeden z 14 krajów, w których HVO100 zostało dopuszczone do powszechnego obrotu. Niedawno na taki ruch zdecydowały się Niemcy. Jeśli chodzi o Polskę, to projekty odpowiednich rozporządzeń są w trakcie opracowywania. Możliwe, że jeszcze w 4 kwartale tego roku na polskich stacjach będzie już można tankować najnowszego biodiesla.
