SENT rozszerzony na unijne ciężarówki
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje w Polsce rozszerzony system SENT dla zagranicznych firm transportowych. Już nie tylko przewoźnicy spoza UE muszą rejestrować każdy transport z Polski, do Polski lub tranzytem przez Polskę. Również unijni przewoźnicy są do tego zobowiązani, ale tylko w określonych warunkach.
Zgłoszeń SENT-RMPD muszą dokonywać zagraniczne firmy, wtedy, gdy część transportu odbywa się poza Unią. Przykładowo: firma zarejestrowana w Niemczech wiezie ładunek do Ukrainy, a trasa przebiega przez Polskę. W takiej sytuacji, przed wyruszeniem w trasę, niemiecki przewoźnik musi dokonać zgłoszenia SENT-RMPD. Gdyby trasa zaczynała się w Niemczech, a kończyła w Polsce, przewoźnik nie musiałby zgłaszać transportu w systemie.
Zgłoszenie transportu to nie jedyny obowiązek zagranicznych przewoźników. Przez cały czas, gdy pojazd przebywa na terenie Polski, musi być udostępnione jego położenie w sposób satelitarny. Ma to pomóc identyfikować polskim organom wszelkie nieprawidłowości w przewozach. Przewoźnikowi, który nie dopełni obowiązków grozi 12 tys. zł kary oraz brak możliwości kontynuowania jazdy.
Szczegóły na temat zgłaszania przewozu w SENT-RMPD można znaleźć pod tym linkiem.
