wtorek, 23 czerwiec, 2026
14:20, 7 styczeń 2025

SENT rozszerzony na unijne ciężarówki

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje w Polsce rozszerzony system SENT dla zagranicznych firm transportowych. Już nie tylko przewoźnicy spoza UE muszą rejestrować każdy transport z Polski, do Polski lub tranzytem przez Polskę. Również unijni przewoźnicy są do tego zobowiązani, ale tylko w określonych warunkach.

Zgłoszeń SENT-RMPD muszą dokonywać zagraniczne firmy, wtedy, gdy część transportu odbywa się poza Unią. Przykładowo: firma zarejestrowana w Niemczech wiezie ładunek do Ukrainy, a trasa przebiega przez Polskę. W takiej sytuacji, przed wyruszeniem w trasę, niemiecki przewoźnik musi dokonać zgłoszenia SENT-RMPD. Gdyby trasa zaczynała się w Niemczech, a kończyła w Polsce, przewoźnik nie musiałby zgłaszać transportu w systemie.

Zgłoszenie transportu to nie jedyny obowiązek zagranicznych przewoźników. Przez cały czas, gdy pojazd przebywa na terenie Polski, musi być udostępnione jego położenie w sposób satelitarny. Ma to pomóc identyfikować polskim organom wszelkie nieprawidłowości w przewozach. Przewoźnikowi, który nie dopełni obowiązków grozi 12 tys. zł kary oraz brak możliwości kontynuowania jazdy.

Szczegóły na temat zgłaszania przewozu w SENT-RMPD można znaleźć pod tym linkiem.

Twoja firma wydaje dużo na paliwo i chciałbyś obniżyć te koszty?

Z kartą flotową E100 zatankujesz bezgotówkowo i tam, gdzie jest najtaniej!

Przetestuj kartę bezpłatnie i zobacz jakie oszczędności może przynieść Twojej firmie

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły