Ruszyły dopłaty do ciężarowych ładowarek
Pierwsze projekty związane z zazielenieniem polskiego transportu właśnie wystartowały. Można już składać wnioski o dopłaty do szybkich ładowarek dla ciężarówek oraz o dofinansowanie do rozbudowy sieci energetycznych dla ładowarek.
Na każdy z dwóch programów przeznaczono po 2 miliardy złotych, jednak będą one wydawane w 2 etapach. Do 21 grudnia 2025 roku do rozdysponowania jest miliard złotych na ładowarki oraz miliard złotych na sieć energetyczną. Potem wystartuje kolejna transza dotacji. Szacuje się, że cały budżet wystarczy na budowę około 550 szybkich ładowarek. Punkty ładowania mają być zlokalizowane przy ważnych centrach logistycznych, bazach transportowych oraz parkingach znajdujących się przy sieci TEN-T.
A co z dopłatami do samych pojazdów ciężkich? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że ruszą w połowie marca, Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności poinformowało dziś, że wnioski będzie można składać przed końcem II kwartału tego roku. Oznacza to, że przewoźnicy będą musieli poczekać jeszcze prawie 3 miesiące na start programu. Kwoty jakie będzie można pozyskać będą zależeć od wielkości przedsiębiorstwa oraz od ceny elektrycznej ciężarówki. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Wnioski o dotację do szybkich ładowarek dostępne są tutaj.
Wnioski o dotację do rozbudowy sieci energetycznych dostępne są pod tym linkiem.
