Ponad 7 tys. skonfiskowanych pojazdów za jazdę po alkoholu
Od wejścia w życie przepisów pozwalających na konfiskatę samochodu pijanym kierowcom minął właśnie rok. W tym czasie polska policja zajęła 7611 pojazdów.
Zgodnie z przepisami, policja może zatrzymać samochód na 7 dni w 4 sytuacjach:
- Gdy kierowca miał 1,5 promila alkoholu lub więcej, ale nie spowodował wypadku
- Gdy kierowca miał we krwi minimum 1,5 promila alkoholu i spowodował wypadek
- Gdy kierowca kierował pojazdem mając minimum 1,5 promila alkoholu drugi lub kolejny raz w ciągu ostatnich 2 lat
- Gdy kierowca spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia
Jedynie w pierwszym opisanym przypadku sąd może odstąpić od konfiskaty i zwrócić kierowcy pojazd. W trzech kolejnych sytuacjach konfiskata jest obowiązkowa. Z badania AlcoSense wynika jednak, że sędziowie najczęściej zasądzają przepadek auta również wtedy, gdy nie doszło do wypadku.
W przestrzeni publicznej pojawiają się pytania o skuteczność nowych przepisów. W ciągu roku skonfiskowano 7611 pojazdów, co daje średnio 630 zatrzymań auta miesięcznie. W ciągu tygodnia polska policja zatrzymuje średnio ponad tysiąc kierowców na ”podwójnym gazie”. Zdaniem Gabriela Gatne z serwisadwokacki.pl, Polacy wciąż nie są świadomi jak dotkliwe konsekwencja grożą im za jazdę po alkoholu.
