Polska rozważa wprowadzenie kontroli na granicy z Niemcami
Aktualizacja z 02 lipca 2025 r.
We wtorek 1 lipca Polska ogłosiła czasowe przywrócenie kontroli granicznych na granicy z Niemcami i z Litwą. Kontrole mają wejść w życie w poniedziałek 7 lipca. Nie wiadomo jeszcze na jak długi czas.
Jeszcze tego lata Polska może wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami. Dla branży transportowej oznacza to kolejne utrudnienia przy wyjazdach w zagraniczne trasy, kolejki przy granicy oraz straty finansowe.
O potencjalnych kontrolach przy wjeździe z Niemiec do Polski poinformował premier Donald Tusk podczas wystąpienia w Sejmie. Decyzja podyktowana jest oczywiście presją migracyjną i rosnącym niepokojem społecznym związanym z sytuacją na polsko-niemieckich przejściach granicznych.
Co dla branży transportowej oznaczałoby wprowadzenie kolejnych kontroli? Przede wszystkim kolejki - już nie tylko przy wyjeździe z Polski, ale też na trasach powrotnych do kraju. Potencjalną skalę tego zjawiska obserwujemy już od października 2023 r., kiedy to strona niemiecka wprowadziła wyrywkowe, “tymczasowe” kontrole. Na najbardziej uczęszczanych przejściach takich jak Zgorzelec, Świecko czy Słubice, tworzą się czasami kolejki sięgające kilkunastu kilometrów. Problem dotyczy zwłaszcza okresów zwiększonego natężenia ruchu takich jak weekendy czy dni przed i po świętach.
