Polska nagrodzona za największą poprawę bezpieczeństwa na drogach w całej UE
Nagroda przyznawana przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) po raz pierwszy powędrowała do Polski. W latach 2012-2022 nasz kraj odnotował największy spadek liczby ofiar śmiertelnych na drogach w przeliczeniu na milion mieszkańców. Z 93 w roku 2012 liczba ta spadła do 50, co stanowi spadek o 47%.
Nasz kraj nadal wypada nieco gorzej niż średnia unijna, która wynosi 47. Z roku na rok obserwujemy jednak znaczącą poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. W roku 2022 na podium stanęły Szwecja i Norwegia. Na milion mieszkańców przypadły tam kolejno 21 oraz 23 wypadki śmiertelne.
Co sprawia, że od dekady na polskich drogach ginie coraz mniej osób? Eksperci z organizacji ETSC wymieniają kilka kluczowych czynników:
- Systematyczna rozbudowa sieci fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości
- Wzrost liczby kontroli trzeźwości - każdego roku jest ich więcej o około 19%
- Rozwój infrastruktury drogowej w oparciu o 4-letni program
- Wprowadzenie systemu korytarzy awaryjnych – pomoc znacznie szybciej dociera do ofiar wypadków na autostradach
- Uruchomienie Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030
ETSC popiera wprowadzenie przez Polskę całodobowego ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. Do czerwca 2021 r. takie ograniczenie nie obowiązywało w godzinach 23-5. Jednocześnie eksperci uważają, że Polska powinna rozważyć obniżenie dopuszczalnej prędkości na autostradach, która wynosi obecnie 140 km/h. Jest to najwyższa dozwolona prędkość w całej UE, za wyjątkiem Niemiec.
