Nowe stawki za badania techniczne pojazdów
Od dziś obowiązują nowe stawki za obowiązkowe okresowe badania techniczne. To pierwsza podwyżka od 21 lat.
Opłaty, które do tej pory uiszczaliśmy należały do najniższych w Europie. W ciągu 2 dekad stawki ani razu nie były nawet waloryzowane. Tymczasem koszty, jakie ponoszą stacje diagnostyczne zwiększyły się wielokrotnie - wynagrodzenia diagnostów, utrzymanie nieruchomości, media czy eksploatacja urządzeń to tylko niektóre z nich.
Biorąc pod uwagę czas, przez jaki obowiązywały stare stawki, podwyżki i tak nie są wysokie. Dla samochodów osobowych kwota wzrosła o 51 zł - z 98 zł do 149 zł.
Dla innych typów pojazdów ceny kształtują się następująco:
- motocykl, ciągnik rolniczy: 94 zł (wcześniej 62 zł)
- autobus: 304 zł (wcześniej 199 zł)
- ciągnik siodłowy o dmc 3,5 t - 16 ton: 234 zł (wcześniej 153 zł)
- ciągnik siodłowy o dmc powyżej 16 ton: 269 zł (wcześniej 176 zł)
Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad szerszą ustawą, wprowadzającą m.in. waloryzację stawek. Nowe przepisy mają wprowadzić też dodatkowe obowiązki dla diagnostów: sporządzanie dokumentacji fotograficznej oraz elektroniczne poświadczenie pozytywnego przejścia kontroli.
