Już wkrótce rozszerzenie systemu SENT
Od 1 listopada przewoźnicy spoza Unii będą musieli rejestrować każdy przejazd z Polski, do Polski lub przez Polskę w systemie SENT.
Rozszerzenie systemu SENT dla pozaunijnych przewoźników zostało nazwane Rejestrem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (RMPD). Dostępna jest już ulotka, w której cały proces zgłaszania przewozu w RMPD został szczegółowo opisany. O stopniu skomplikowania tych zgłoszeń świadczy fakt, że instrukcja zawarta w ulotce ma aż 6 stron. Z ulotką można się zapoznać pod tym linkiem.
Dlaczego przewoźnicy spoza Wspólnoty zostaną wkrótce objęci systemem SENT? Chodzi o zapobieganie nieuczciwej konkurencji na polskim rynku transportowym. Polscy przedsiębiorcy od dawna sygnalizowali takie procedery wśród firm z krajów trzecich jak np. używanie po kilka razy tego samego, jednorazowego zezwolenia na transport wewnątrzunijny. Zdarzają się też przewozy wykonywane bez żadnego zezwolenia. Wprowadzenie SENT dla firm spoza UE ma tego rodzaju zachowania ukrócić.
Co ważne, w kolejnym etapie, SENT-em zostaną objęci również unijni przewoźnicy. Od 1 stycznia 2025 r. firmy z UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii będą zobowiązane rejestrować w SENT przejazd do Polski, z Polski lub przez Polskę, ale tylko w jednym określonym przypadku. Chodzi o sytuacje, gdy transport jest z kraju trzeciego lub do kraju trzeciego. Jeśli transport odbywa się tylko wewnątrz UE to takiego obowiązku nie będzie.
