wtorek, 23 czerwiec, 2026
13:59, 21 sierpień 2024

Zmiany w SENT jeszcze w tym roku

Zmiany w SENT jeszcze w tym roku

Ważna dla przewoźników spoza UE nowelizacja przepisów wejdzie w życie jednak w tym roku, a nie w styczniu 2025 r. Od 1 listopada 2024 r. pozaunijni przewoźnicy będą musieli rejestrować w SENT każdy transport towarów do Polski oraz przez Polskę.

Terminów wejścia w życie nowelizacji podawano już kilka. Ostatnią proponowaną datą był 01 lipca tego roku. W ostatniej chwili zdecydowano się jednak na przesunięcie terminu, ponieważ przepisy nie były gotowe pod względem ich implementacji.

Wczoraj (20.08.24 r.) Rada Ministrów przyjęła nowelizację, co oznacza, że najprawdopodobniej nie będzie kolejnych odroczeń. Z punktu widzenia polskich firm transportowych jest to bardzo istotny przepis, który ma zapobiegać nieuczciwej konkurencji na rodzimym rynku. Obecnie dość częstym procederem jest wielokrotne wykorzystywanie przez przewoźników spoza UE tego samego, jednorazowego zezwolenia na transport wewnątrzunijny. Nierzadko też firmy z krajów trzecich wykonują przerzuty lub kabotaże bez żadnego zezwolenia.

Objęcie zagranicznych firm monitorowaniem SENT ma ukrócić tego typu procedery. Każdy przewóz do Polski lub przez Polskę będzie musiał zostać zgłoszony w systemie SENT, niezależnie od tego czy towar jest zaliczony do wrażliwych czy nie. Podczas wykonywania przewozu, kierowca będzie też musiał mieć włączone urządzenie udostępniające dane GPS.

Za niedopełnianie obowiązków związanych z SENT będą grozić przewoźnikom sankcje pieniężne - od 10 do 20 tys. zł.

Banners block

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły