wtorek, 23 czerwiec, 2026
13:42, 16 maj 2025
Michał Michalski

Michał Michalski

Zaległy mandat za myto w Danii? Wkrótce nie wjedziesz do kraju

Zarządca duńskiego systemu poboru opłat drogowych KmToll poinformował o istotnej zmianie. Od 1 lipca 2025 r. kierowcy ciężarówek, którzy mają zaległe mandaty za brak opłaconego myta, będą zatrzymywani na moście Storebælt. Wjazd do Danii będzie możliwy dopiero po uregulowaniu zaległości.

Decyzja wywołuje kontrowersje, ponieważ od momentu uruchomienia systemu, w KmToll pojawia się wiele błędów technicznych. W efekcie spora część wystawionych mandatów okazuje się być niezasadna. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Jak w praktyce ma wyglądać weryfikacja pojazdów z nieopłaconym mandatem? Bramownice ustawione przed mostem będą sczytywać dane rejestracyjne pojazdów. Jeśli zarejestrują pojazd z zaległym mandatem to taka informacja zostanie automatycznie przekazana policji, której zadaniem będzie zatrzymanie ciężarówki.

Kolorów całej sprawie dodaje niedawny apel duńkiego stowarzyszenia zrzeszającego ponad 810 członków działających w sektorze transportu drogowego i logistyki (ITD). Stowarzyszenie otwarcie zachęca przedsiębiorców do wstrzymania się z zapłatą kary, jeśli się z nią nie zgadzają. W przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, duńskie prawo pozwala na nieuregulowanie mandatu do czasu rozpatrzenia odwołania. Co więcej, jeśli zdecydujemy się skierować sprawę do sądu, możemy wstrzymać płatność aż do momentu jej rozstrzygnięcia.

Michał Michalski

Michał Michalski

Manager ds. Rozwoju Serwisów

 

LinkedIn

Michał od ponad 10 lat zajmuje się rozwojem usług cyfrowych, głównie związanych z transportem i opłatami drogowymi. Odpowiadał za rozwój współpracy sektorów prywatnego i publicznego, jak również wdrażał i nadzorował projekty realizowane przez administrację rządową, z portfela projektów Ministerstwa Cyfryzacji.

W E100 Michał rozwija usługi z obszaru opłat drogowych.

Artykuły eksperta

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły