wtorek, 23 czerwiec, 2026
10:13, 17 luty 2025

Duński system myta z licznymi błędami

Od 1 stycznia 2025 r. w Danii obowiązuje nowy system opłat drogowych oparty na technologii satelitarnej. Jak się okazuje, zawiera on błędy, które skutkują niesłusznie nałożonymi na przewoźników mandatami.

Nowy system dotyczy pojazdów powyżej 12 ton, które muszą być wyposażone w OBU. Z raportu organizacji Transport in Nood wynika, że od początku roku na przewoźników nałożono łącznie około 4 tys. kar, z czego 300 wynikało z błędów technicznych systemu. Duńczycy, świadomi istniejących usterek, z automatu anulowani wszystkie kary nałożone do 9 stycznia. Mandaty wystawione w późniejszym terminie, z którymi przewoźnicy się nie zgadzają, należy zgłaszać na dedykowanej do tego stronie, dostępnej pod tym linkiem. Przewoźnicy mają na to 60 dni od momentu wystawienia mandatu.

Problematyczny okazuje się też program do ręcznego opłacania pojedynczych przejazdów. Okazuje się, że system automatycznie wybiera najkrótszy możliwy odcinek. Jeśli użytkownik tego nie zauważy, a pokonuje dłuższą trasę, to naliczy się nieprawidłowa opłata. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, że w duńskim systemie przewidziano opcję korekty. W ciągu 72 godzin od transakcji przewoźnik może ręcznie zmodyfikować trasę przejazdu.

Twoja firma wydaje dużo na paliwo i chciałbyś obniżyć te koszty?

Z kartą flotową E100 zatankujesz bezgotówkowo i tam, gdzie jest najtaniej!

Przetestuj kartę bezpłatnie i zobacz jakie oszczędności może przynieść Twojej firmie

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły