wtorek, 23 czerwiec, 2026
15:59, 24 marzec 2025

Polska bez rosyjskich paliw

W ciągu poprzedniego roku Polska całkowicie uniezależniła się od dostaw ropy naftowej z Rosji. Rosyjską ropę zastąpił surowiec z Arabii Saudyjskiej, Norwegii i Stanów Zjednoczonych.

Proces dywersyfikacji dostaw ropy rozpoczął się już w 2014 roku, kiedy to udział ropy REBCO w całości dostaw wynosił aż 91%. Po aneksji Krymu przez Rosję zapoczątkowano w Polsce odchodzenie od rosyjskiego surowca. Do 2021 roku udało się zmniejszyć jego udział do 61%. Po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę proces nabrał szybkiego tempa w związku z nakładanymi przez UE sankcjami. Gdy w lutym 2023 r. Rosja niespodziewanie wstrzymała dostawy do Polski ropociągiem, na krajowym rynku nie doszło do żadnego załamania - ani pod względem dostępności paliw, ani wzrostu ich cen.

Rok 2024 był pierwszym, gdy w Polsce nie przerobiono nawet kropli rosyjskiego surowca. To, co jeszcze na początku 2022 roku wydawało się niemożliwe, stało się faktem.

Z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) za 2024 rok wynika, że krajowy rynek paliw funkcjonuje bez żadnych zakłóceń. Krajowa produkcja paliw wzrosła o 9% w porównaniu do 2023 roku. Wciąż jest to ilość, która nie pokrywa nawet w połowie zapotrzebowania na paliwa, dlatego import nadal odgrywa kluczową rolę. Obecnie najważniejszymi dostawcami ropy naftowej są dla Polski Arabia Saudyjska, Norwegia oraz Stany Zjednoczone.

Banners block

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły