wtorek, 23 czerwiec, 2026
16:22, 4 marzec 2025

Nowy sposób na walkę z używaniem telefonu za kierownicą

W niemieckim landzie Rheinland-Pfalz zaczęto wykorzystywać sztuczną inteligencję do identyfikowania kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z urządzeń elektronicznych. Wkrótce po tę samą technologię sięgną inne niemieckie landy.

Dzięki wykorzystaniu kamer MONOCam, kierowcy korzystający za kierownicą z telefonu będą automatycznie rozpoznawani. Następnie kamery wykonają zdjęcie, które zostanie przekazane do policyjnej bazy. Zanim do kierowcy zostanie wysłany mandat, każde naruszenie będzie dodatkowo sprawdzane przez człowieka.

System oparty na kamerach MONOCam jest już od lat stosowany w Holandii. W Niemczech jako pierwszy przetestował go land Rheinland-Pfalz, umieszczając w ubiegłym roku kamerę nad autostradą A60. W trakcie okresu testowego kamera zarejestrowała 941 wykroczeń związanych z używaniem elektroniki podczas prowadzenia pojazdu.

Przepisy dotyczące ochrony prywatności są w Niemczech bardzo restrykcyjne, dlatego przed wdrożeniem technologii na szerszą skalę niemiecki land zwrócił się o opinię do sądu. Ten wydał już pozytywną opinię, co otwiera innym landom furtkę do korzystania z kamer MONOCam, aby zwalczać kierowców korzystających za kierownicą z telefonu.

Twoja firma wydaje dużo na paliwo i chciałbyś obniżyć te koszty?

Z kartą flotową E100 zatankujesz bezgotówkowo i tam, gdzie jest najtaniej!

Przetestuj kartę bezpłatnie i zobacz jakie oszczędności może przynieść Twojej firmie

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły