wtorek, 23 czerwiec, 2026
16:08, 18 grudzień 2024

Nie będzie okresu karencji dla wymiany tachografów

Pod koniec października ZMPD zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wprowadzenie okresu karencji wymiany tachografów. Chodziło o łagodne traktowanie przez służby kontrolne przewoźników, którzy nie zdążyli z wymianą. Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że pójście przewoźnikom na rękę jest mało prawdopodobne.

Minister Infrastruktury wyjaśnia, że według Komisji Europejskiej, przewoźnicy nadal mogą dotrzymać terminów. Jednocześnie, minister zapewnia, że ponowił wniosek do UE o wprowadzenie okresu karencji. Dodatkowo, polski rząd przyłączył się do inicjatywy Czech, które proszą Unię o wydanie szczegółowych wytycznych dla służb kontrolnych. Chodzi m.in. o to, by służby nie karały za naruszenia powstałe w wyniku ograniczonej pojemności kart G2V1 używanych w najnowszych tachografach.

ZMPD informuje, że podjęło kolejną interwencję w Ministerstwie Infrastruktury. Okazuje się bowiem, że na rynku brakuje niektórych impulsatorów niezbędnych do montażu inteligentnych tachografów. Wymianie podlegają bowiem nie tylko tachografy, ale też dodatkowy osprzęt. Jednym z nich są wspomniane impulsatory, które dla pewnych typów ciężarówek są niedostępne. Producenci impulsatorów nie informują, kiedy można się spodziewać dostaw sprzętu.

Ja pisze ZMPD w liście do Ministerstwa Infrastruktury, problem nie dotyczy tylko Polski, ale też innych unijnych państw.

Twoja firma wydaje dużo na paliwo i chciałbyś obniżyć te koszty?

Z kartą flotową E100 zatankujesz bezgotówkowo i tam, gdzie jest najtaniej!

Przetestuj kartę bezpłatnie i zobacz jakie oszczędności może przynieść Twojej firmie

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły