Wkrótce koniec okresu przejściowego dla wymiany tachografów
Od 1 marca nie będzie już obowiązywał okres, w którym służby nie wystawiają mandatów za brak tachografu nowej generacji. To ostatni moment dla przewoźników w transporcie międzynarodowym, by dostosować swoją flotę do nowych przepisów.
Przypomnijmy, że czas na wymianę tachografów analogowych i cyfrowych typu G1 minął 31 grudnia 2024 r., jednak wprowadzono okres przejściowy trwający do 28 lutego 2025 r. W tym czasie zamiast mandatów kierowcy mieli otrzymywać jedynie upomnienia. Lada moment jednak skończy się taryfa ulgowa i służby kontrolne zaczną nakładać na przewoźników kary pieniężne.
Przypomnijmy też, że kraje członkowskie miały czas do końca ubiegłego roku, aby wyposażyć swoje organy kontrolne w sprzęt potrzebny do zdalnych kontroli. Co prawda za niedopełnienie tego obowiązku Unia nie przewidziała żadnych kar, jednak w wielu krajach, w tym w Polsce, sczytywanie danych z tachografu dzięki technologii DSRC jest już normą.
