Kierowcy będą sprowadzani z Afryki
Problem braku kierowców jest obecny w Europie od wielu lat. Unia właśnie przygotowała program pozyskiwania kierowców spoza UE. Wyznaczono 8 krajów, z których trukerzy mają być rekrutowani - są to głównie kraje afrykańskie.
Projekt o nazwie Skilled Driver Mobility for Europe to owoc pracy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników IRU. W dokumencie przeanalizowano dostępność pracowników, którzy są gotowi rozpocząć pracę w branży transportowej w Europie. Wzięto też pod uwagę doświadczenie potencjalnych kandydatów w pracy jako kierowca międzynarodowy oraz bliskość geograficzną z Europą.
W wyniku analizy wytypowano 8 państw, w których będą rekrutowani kierowcy:
- Egipt
- Etiopia
- Bangladesz
- Kenia
- Maroko
- Nigeria
- Pakistan
- Tunezja
Na realizację programu zostanie przeznaczone 99,5 tys. euro. W ramach projektu mają powstać procedury ułatwiające proces rekrutacji i zatrudniania. Celem jest zlikwidowanie wszelkich barier, które dziś powodują, że proces jest długi i skomplikowany.
Na programie będzie mogła skorzystać również Polska, w której coraz trudniej znaleźć młodych adeptów tego zawodu. Obecnie już ponad połowę kierowców w transporcie międzynarodowym zatrudnionych przez polskie firmy stanowią cudzoziemcy.
