wtorek, 23 czerwiec, 2026
13:44, 14 październik 2024

W Polsce powstanie fabryka wodoru

Fabryka zielonego wodoru na powstać na Śląsku. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce.

Budową fabryki ma się zająć spółka joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym. Agencja Rozwoju Przemysłu, która koordynuje projekt, na razie nie zdradza kto będzie uczestniczył w budowie. Wiadomo natomiast, że inwestycja ma kosztować między 1,5 a 2 miliardy euro.

Zielony wodór powstaje w procesie elektrolizy wody, przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Jego zastosowanie może być bardzo szerokie; od przemysłu rafineryjnego, przez sektor ciepłowniczy i chemiczny, po transport drogowy i sektor automotive.

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje mieć swój udział w całym łańcuchu produktowym. Po jej stronie będzie koordynowanie procesu powstawania technologii, produkcja wodoru, a także zaproponowanie pomysłów na jak najszersze zastosowanie zielonego wodoru w różnych gałęziach gospodarki.

Banners block

Udostępnij

Może Cię zainteresować

Najnowsze artykuły