Przejazdy przez Brennero będą objęte rezerwacjami
Kierowcy, którzy jeżdżą przez austriacki Tyrol będą mogli zapomnieć o kilometrowych kolejkach, które są tam obecnie standardem. Ma bowiem zostać wprowadzony system elektronicznych rezerwacji, który zastąpi aktualne dozowanie ruchu ciężkiego.
Kierowcy ciężarówek, którzy jeżdżą przez austriacko-włoską granicą w Brennero muszą się liczyć obecnie ze staniem w ogromnych kolejkach. Trasę tę pokonuje rocznie 2,5 miliona pojazdów ciężarowych. Jest to aż 40% całego ruchu ciężkiego jaki ma miejsce w austriackich Alpach. Aby ograniczyć ruch tranzytowy, władze Austrii wprowadziły ilościowe zakazy ruchu. Przepuszczana jest wtedy tylko określona ilość pojazdów na godzinę, a pozostałe ciężarówki stoją w kilkukilometrowych kolejkach.
Władze Austrii, Niemiec i Włoch podpisały porozumienie, które ma zakończyć gehennę kierowców. Dozowanie ruchu ma zostać zastąpione systemem elektronicznych rezerwacji. Dzięki temu kierowcy nie będą przez wiele godzin uwięzieni w swoich pojazdach, bez możliwości odpoczynku czy skorzystania z sanitariatów.
Nie wiadomo jeszcze kiedy system miałby wejść w życie i czy za rezerwację trzeba będzie zapłacić. Można tylko przypuszczać, że nie będzie to rozwiązanie bezpłatne.
