Potężny zastrzyk gotówki na rozwój technologii wodorowej w Polsce
Prawie 9 milionów euro uzyskało konsorcjum 17 partnerów na czele z Orlenem w ramach projektu HySPARK. To pierwszy tak rozbudowany projekt mający na celu rozwój i upowszechnienie technologii wodorowych w Polsce oraz w innych krajach UE.
HySPARK zakłada stworzenie innowacyjnych pojazdów zasilanych wodorem. Będą to autobusy, ciągniki siodłowe oraz wózki do naziemnej obsługi lotniska Okęcie. W ramach programu powstanie też stacja przy lotnisku. W następnym etapie pojazdy będą testowane, a następnie zostaną oddane do użytkowania. Wodorowe autobusy zostaną oddane do dyspozycji Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i będą się nimi przemieszczać mieszkańcy stolicy.
HySPARK to przedsięwzięcie, w które zaangażowani są partnerzy z 5 krajów: Polski, Niemiec, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych kilku lat będą oni tworzyć w Polsce centralnej rynek dystrybucji wodoru. Rezultaty osiągnięte w naszym kraju mają być następnie skopiowane do innych, europejskich aglomeracji miejskich.
Jak mówi Grzegorz Jóźwiak, który w Grupie Orlen jest odpowiedzialny za rozwój technologii wodorowych, wodór to bezpieczne, alternatywne źródło energii i jeden z filarów transformacji. Wiąże się on jednak z dużymi inwestycjami, dlatego cieszę się, że to właśnie nasze konsorcjum pozyskało unijne środki na ten cel.
Do 2030 roku Orlen chce zbudować ponad 100 stacji tankowania wodoru dostępnych dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo. Stacje powstaną nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji.
