Państwowe autostrady bezpłatne dla osobówek
Od soboty 01 lipca autostrady zarządzane przez GDDKi są bezpłatne dla pojazdów do 3,5 tony oraz dla motocykli. Chodzi o A2 na odcinku Konin - Stryków oraz o A4 na odcinku Wrocław - Sośnic.
W dalszym ciągu pozostają opłaty na 3 odcinkach koncesyjnych, czyli A1 Rusocin - Nowa Wieś, A2 Konin - Świecko oraz A4 Katowice - Kraków. Z opłat na odcinkach państwowych nie są też zwolnione ciężarówki powyżej 3,5 tony oraz autobusy.
Zmniejszając wydatki ponoszone przez polskich kierowców, Ministerstwo Infrastruktury chce sprawić, że Polacy będą mieli większe możliwości komunikacyjne. Szacuje się, że w wyniku zniesienia opłat, przychody Krajowego Funduszu Drogowego zmniejszą się o około 200 mln zł rocznie. Kwota ta stanowi około 2,5% całego rocznego przychodu Funduszu.
