wtorek, 23 czerwiec, 2026
14:27, 7 styczeń 2022

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by pijanym kierowcom odbierano na stałe samochód. Pomysł będzie rozważony przez Radę Ministrów, a następnie trafi pod obrady Sejmu.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Finlandii i Danii. Tam, samochód jest odbierany i kierowany na licytację kierowcom, którzy podczas kontroli mają 1,5 promila alkoholu we krwi oraz tym, którzy spowodują wypadek mając co najmniej 0,5 promila. Jeśli osoba, która prowadziła samochód nie jest jego właścicielem, ma zostać wyliczona wartość samochodu a następnie taką kwotę kierowca będzie musiał zapłacić. Nie wiemy jeszcze na jakich zasadach miałaby być obliczana wartość pojazdu.

Projekt wzbudza sporo kontrowersji w krajach skandynawskich. Głośno było swego czasu o sytuacji w Danii. Tam, za jazdę kierowcy po pijanemu odebrano ciężarówkę przewoźnikowi, u którego kierowca pracował. Ostatecznie, po 5 miesiącach pojazd został zwrócony właścicielowi.

Źródło: trans.info

Banners block

Udostępnij

Może Cię zainteresować

9 maj 2022 r.

Wynajem ciężarówek. Ile kosztuje, dla kogo jest i czy się opłaca?

Zakup pojazdu ciężarowego to ogromny wydatek, nawet dla dużych przedsiębiorstw transportowych. Same, nowe ciągniki siodłowe kosztują najczęściej powyżej kilkuset tysięcy złotych (w zależności od zastosowania, marki i możliwości). Jeżeli dodamy do tego zabudowę, to cena jeszcze wzrasta. Niektóre firmy transportowe korzystają z finansowania zakupu leasingiem, a jeszcze innego rodzaju alternatywą w tym przypadku jest wynajem tirów i ciężarówek. Kto powinien korzystać z takiej usługi? Jakie są jej zalety?

Najnowsze artykuły