Gigantyczna dotacja na rozwój wodorowych ciężarówek w Niemczech
Niemiecki producent ciężarówek Mercedes-Benz otrzyma od rządu federalnego 226 mln euro na wyprodukowanie serii ciągników zasilanych z ogniw wodorowych. Wszystko po to, by umożliwić prace nad technologią, która dziś jest niezwykle kosztowna i mało rozpowszechniona.
Obecnie wyprodukowanie ciężarówki wodorowej kosztuje kilkanaście razy więcej niż produkcja pojazdu spalinowego. Dużo bardziej kosztowne jest też tankowanie takich ciężarówek. Dlaczego więc postanowiono zainwestować tak dużą sumę w technologię wodorową? Właśnie po to, aby stała się ona bardziej dostępna, tańsza i możliwa do wykorzystywania na dużą skalę.
W ramach przyznanych środków ma powstać 100 ciężarówek zasilanych wodorem. Następnie będą one wdrożone do codziennego użytku. Projekt zakłada, że niemieckie firmy transportowe będą mogły korzystać z pojazdów na preferencyjnych warunkach.
Wodorowe Mercedesy powstaną do końca 2026 roku. Producent zapowiada, że na jednym tankowaniu będą mogły przejechać aż 1000 kilometrów.
