Do grudnia transport dla ukraińskich przewoźników bez zezwoleń
Umowa transportowa między Unią a Ukrainą została przedłużona do końca tego roku. A to oznacza, że ukraińscy przewoźnicy w dalszym ciągu będą mogli wykonywać transport dwustronny bez żadnych ograniczeń.
Wspomniana umowa obowiązuje od 2022 roku i była już raz przedłużona. Jej konsekwencje na wymianę handlową między Ukrainą a UE są bardzo wyraźnie widoczne w statystykach. W ciągu ponad 2 lat, eksport ukraińskich towarów do krajów Wspólnoty drogą lądową wzrósł o 42%. Znacznie wzrósł też eksport unijnych towarów na Ukrainę w tym samym transporcie - dokładnie o 37%.
Widoczna jest również zmiana w udziale polskich przewoźników w transporcie do i z Ukrainy. Przed 2022 rokiem, gdy obowiązywały zezwolenia, polskie ciężarówki odpowiadały za około 46% przewozów na tym kierunku. Dwa lata po zniesieniu zezwoleń ich udział spadł do zaledwie 9%.
Dodajmy jeszcze, że firmy z Ukrainy nie mają żadnych limitów jedynie na transport dwustronny. Nie mogą za to obsługiwać kabotażu ani przerzutów na terenie Unii Europejskiej.
