Według wicepremiera i szefa ministerstwa przemysłu i handlu Karela Gavlicka rząd zatwierdził harmonogram stopniowego osłabiania kwarantanny. Zaznaczono również, że można go dostosować w zależności od dalszego rozwoju sytuacji z koronawirusem.


Plan obejmuje 5 etapów, które będą wdrażane od 20 kwietnia do 8 czerwca.


Początkowo dozwolone będą działania warsztatów rzemieślniczych, rynków rolniczych oraz salonów samochodowych.


Tydzień później zostaną otwarte wszystkie sklepy i usługi o powierzchni do 200 metrów kwadratowych. Ponadto zakłada się, że od 11 maja otwierane będą sklepy i usługi o powierzchni roboczej do 1 tysiąca metrów kwadratowych, a od 25 maja – wszystkie otwarte placówki gastronomiczne, a także fryzjerzy, salony kosmetyczne, muzea, galerie oraz ogrody zoologicznych (z wyjątkiem pawilonów wewnętrznych).


Według wicepremiera „od 8 czerwca planujemy, że duże sklepy o powierzchni roboczej ponad 1000 metrów kwadratowych, wszystkie placówki gastronomiczne korzystające z pomieszczeń wewnętrznych, teatry, zamki, ogrody zoologicznych (w tym pawilony) zostaną otwarte. Możliwe będą również wydarzenia kulturalne i wesela dla maksymalnie 50 osób. ”


Rząd zdecydował również o stopniowym otwarciu szkół i uniwersytetów, ale pełnowymiarowa edukacja w nich nie powróci do końca lata.


Źródło: eadaily.ru