Z projektu nowelizacji rozporządzenia dotyczącego ograniczeń w stanie epidemii wynika, że usta i nos powinniśmy mieć zasłonięte również w trakcie poruszania się pojazdem jeśli nie podróżujemy nim w towarzystwie domowników, ale np. współpracowników.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił to w rozmowie z RMF FM:


W samochodzie jesteśmy najczęściej w tym gronie, w którym żyjemy w domu albo sami. Natomiast jeżeli jest to publiczna przestrzeń, np. transport publiczny, jak najbardziej tak. W biurach i zakładach pracy to zależy od pracodawcy. Najczęściej biuro powinno być zdalne i to jest zalecenie dużo bardziej racjonalne – stwierdził.


Warto przypomnieć, że w projekcie istnieje również informacja, że przedstawiciele służb mogą zażądać zdjęcia maseczki w celu ustalenia tożsamości osoby legitymowanej.


Nasuwa się jednak pytanie co w przypadku podwójnych obsad samochodów ciężarowych? Kierowcy jeżdżący w dwuosobowych załogach przebywają wspólnie w kabinie prawie 24h na dobę. Wymóg tego, aby przebywali w maseczkach oboje cały czas wydaje się zupełnie nieracjonalny i został już dostrzeżony przez Transport Logistyka Polska. Organizacja pracodawców zwróciła się już do ministerstwa z prośbą o wzięcie tej sytuacji pod uwagę i zmianę przepisów w tym zakresie. Ich komunikat w pełnej wersji możecie znaleźć tutaj.


Źródło: etransport/tlp.org